Sporcularımız Avrupa’nın Zirvesinde

montblanc_06_07_2015

İstanbul Üniversitesi Spor Birliği Kulübü Dağcılık kolu lisanslı sporcuları Spor Birliği’nin bayrağını Alplerin ve Avrupa’nın en yüksek dağı olan Mont Blanc’ın zirvesinde dalgalandırdı.

İDOSK sporcuları Eyüp KELEŞ ve Hüseyin TAYFUR 13-16 Haziran 2015 tarihleri arasında gerçekleştirdikleri tırmanış sonrası sorunsuz olarak İstanbul’a döndüler.

3 sporcu ile yapılması planlanan tırmanış Antrenörümüz Memet Güngör’ün dizindeki sakatlık nedeniyle 2 sporcu ile gerçekleştirildi.

Sporcularımız Eyüp Keleş ve Hüseyin Tayfur 12 Haziran’da tırmanışa başlayacakları Fransa’nın 1100 m irtifada bulunan Chamonix kasabasında buluşarak ertesi gün için hazırlıklara başladıklarını ifade ettiler. Dağa tırmanışları, hazırlıklar hariç 2 gün sürdü ve geceyi 2 farklı yerde geçirdiler. 1. kampın 3167, 2. kampın ise 3853 metre irtifada olduğu dağda, 16 Haziran 2015 sabahı saat 02.00’da başlayan ve aynı günün sabahı 6 saatlik tırmanıştan sonra saat 08:00’da zirveye varan sporcularımız Spor Birliği’nin bayrağını Avrupa’nın çatısında başarıyla dalgalandırdılar. Zirveden Chamonix kasabasına dönüşleri ise fazladan 10 saatlerini aldı.

Hava durumunun faaliyet boyunca kapalı olduğunu belirten ve 1. kampa kadar sert yağış ve rüzgar altında ilerlemek zorunda kalan sporcularımız Mont Blanc’ın teknik açıdan farklı olduğunu, her türden kulvarı bulundurduğunu ifade ettiler. Sporcularımız Mont Blanc’ın çarşak, kaya duvarı ve buzuldan oluşan 3 farklı etaptan oluştuğunu ve tırmanışın dağcılığın farklı disiplinlerinde tecrübe gerektirdiğini belirttiler.

Spor Birliği Kulübü olarak sporcularımızı başarılarından dolayı tebrik ediyoruz.

06/07/2015
1709 defa okundu

İstanbul Üniversitesi Spor Birliği Kulübü

Avcılar Yerleşkesi, Sosyal Tesisler Binası

34850 Avcılar/İstanbul

E-posta: sporbirligi@istanbul.edu.tr