İstanbul Üniversitesi Halk İle Beraber Demokrasi Nöbetindeydi

demokrasi_nobet_1_22_07_2016
 

İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak’ın öncülüğünde İstanbul Üniversitesi akademik ve idari personeli ile öğrenciler Vatan Caddesi’nde demokrasiye sahip çıkmak için yürüdü.

İstanbul Üniversitesi Rektörlüğü tarafından darbe girişimine tepki göstermek amacıyla 20 Temmuz Çarşamba günü demokrasi yürüyüşü düzenlendi. Akademik personelin cübbeleri ile katıldığı yürüyüş, Fatih Ali Emiri Kültür Merkezi’nden başlayarak Vatan Caddesi’nde devam etti.

Yürüyüşe, başta İstanbul Üniversitesi olmak üzere İstanbul’daki diğer üniversitelerden birçok akademik personel ve öğrenci dâhil yaklaşık 8 bin kişi katıldı. Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir’in de destek verdiği akademik personel ve öğrenciler, Ali Emiri Efendi Kültür Merkezi önünde toplanıp Vatan Caddesi’ndeki İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne yürüyerek darbe girişimine tepki gösterdi.

“Meydanlarda Nöbet Tutmaya Devam Edeceğiz”

Demokrasi yürüyüşünde konuşan İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, “Ülkemizin tarih boyunca her zaman menfaatini sevmeyen, aleyhine davranan güçler, habis ruhlar olmuştur. Ancak milleti her türlü darlıktan çıkaran yine kendi içindeki, özündeki, toprağına, milletine, dinine olan bağlılığıdır. Burada siyasi görüşte her türlü farklılıktan uzak olarak, tek bir hedef üzerine birleşmiş olan İstanbul’daki akademik camiayı görüyoruz. Bu güç bize geleceğe ümitle baktırıyor. Ülkenin kötülüğünü isteyenleri de derinden korkutuyor. Birliğimiz daim olsun diyorum. Milletimizle el ele darbeye karşı meydanlarda nöbet tutmaya devam edeceğiz” dedi.

“Akademisyenler Toplumla Birlikte”

Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir ise, “Türkiye en sıkıntılı zamanlarda pankartlarla orduyu darbeye davet eden akademisyenlerden, üniversitelilerden şu anda darbeye dur diyen akademisyenlere evrildi. Toplumuna yabancılaşmış, tepeden bakan akademisyenler yerine toplumu ile birlikte olmayı tercih eden akademisyenler var” ifadesinde bulundu.

Yürüyüşte, YÖK ve üniversitelerin yaptığı ortak açıklamadan özetlenerek hazırlanan aşağıdaki metin, İÜ Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Abdulkadir Emeksiz tarafından okundu:

“Kamuoyuna beyan ederiz ki;

Türkiye Cumhuriyeti Devleti, 15 Temmuz 2016 gecesi tarihinin en ağır saldırılarından birine maruz kalmış; ülkenin demokratik yapısı, anayasal düzeni, parlamenter sistemi, milli bütünlüğü, iç barışı ve millet iradesi hedef alınmıştır. Ülke yönetimini gayrimeşru yollardan ele geçirmek, millet iradesini kanlı bir şekilde bastırmak, halk üzerinde dış güçlere bağlı bir azınlık otoritesi oluşturmak amacıyla başlatılan bu kalkışma, yine milletin bizzat kendisi tarafından bastırılmış ve akamete uğratılmıştır.

Cumhurbaşkanımız, Meclisimiz, Hükûmetimiz, kahraman polisimiz ve ordumuzun emir ve komuta zincirine bağlı şerefli unsurları ve tüm milletimiz dirayetle bu kalkışmayı kısa zamanda durdurmuş, ülkeyi bir uçurumun kenarından döndürmüşlerdir.

Biz Türkiye Yükseköğretim sistemini oluşturan Üniversitelerimizin yöneticileri, öğretim elemanları ve çalışanları olarak, millet iradesine ve Türkiye’nin demokratik sistemine karşı gerçekleştirilen bu kanlı kalkışmayı lanetliyoruz.

Demokrasinin en önemli savunucularından olan üniversitelerimiz için gün, demokrasiye sahip çıkma günüdür.

Bütün akademik camiamız milletin iradesine saygı ve demokrasiye sahip çıkma noktasında tek vücut halindedir.

Demokrasi şehitlerimize Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar dileriz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

 

22/07/2016
1090 defa okundu

İstanbul Üniversitesi Spor Birliği Kulübü

Avcılar Yerleşkesi, Sosyal Tesisler Binası

34850 Avcılar/İstanbul

E-posta: sporbirligi@istanbul.edu.tr