İstanbul Üniversitesi
http://sporbirligi.istanbul.edu.tr/?p=17999
Export date: Wed Nov 21 14:35:18 2018 / +0000 GMT

Asya Olimpiyatları 2017


asya_olimpiyatlari_kapak_18_01_2016

 

TÜRKMENİSTAN AZİADA-2017'Yİ BEKLİYOR


Bağımsız devletin Refah devrinde yüksek tempolar ile gelişen Bağımsız, Daimi Tarafsız Türkmenistan devletimizde Türkmen halkı refah dolu hayat yaşıyor. Devlet Başkanı Sayın Gurbanguly Berdimuhamedov'un sınırsız çabalarının sonucu olarak milli ekonomimizin tüm alanlarında büyük başarılar elde ediliyor. Vatandaşlarımızın sağlıklı yaşam prensiplerine uyarak, spor yapmaları için geniş imkânlar oluşturuluyor. Ülkemizin çeşitli yerlerinde spor tesisleri ve okulları kullanıma açılıyor. Bu ise halkımızı, özellikle büyümekte olan genç neslimizi fiziksel ve ruhsal olarak sağlıklı bireyler olmak için spor yapmaya yönlendiriyor.

Türkmenistan Devletimizin uluslararası arenadaki spor prestiji günden güne artmaktadır. 2017 yılında başkentimiz Aşkabat şehrinde düzenlenecek dev spor etkinliği olan Kapalı alan ve savaş sanatı V. Asya oyunları bunun açık göstergesidir. 19 Aralık 2010 tarihinde Kuveyt'in başkenti Kuveyt şehrinde Asya Olimpiyat Komitesi ile Türkmenistan Milli Olimpiyat Komitesi ve Aşkabat şehri valiliği arasında 2017 yılında Türkmenistan'ın başkenti Aşkabat şehrinde “Kapalı alan ve savaş sanatı V. Asya oyunlarını düzenlemek” konulu ikili anlaşmaya imza atıldı. 5 Kasım 2010 tarihinde Türkmen başkentinde 2017 yılında Kapalı alan ve savaş sanatı V. Asya oyunlarının düzenleneceği yer olan Olimpiyat köyünün temeli atıldı.

Bölgede en büyük olan Olimpiyat köyü 157 hektar alanı kapsıyor. Bu Olimpiyat köyü 30'dan fazla çeşitli tesisleri, yaşam-sosyal, ulaştırma ve diğer tedarik sistemlerini barındıracak. İnşa edilecek tesislerin toplam maliyeti 5 milyar ABD dolarına eşdeğerdir. Bu spor tesisinin inşaatı üç aşamada gerçekleştirilecek. 2014 yılında Olimpiyat köyünün ilk aşamasının, Aralık 2015 tarihinde ise ikinci aşamasının inşaatı tamamlandı.

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguly Berdimuhamedov 2013 yılı Aralık ayında, Aşkabat'ta düzenlenecek Kapalı alan ve savaş sanatı V. Asya oyunlarının Organizasyon Komitesini tayin etmek ile ilgili Karara imza attı. 27-28 Kasım 2014 tarihlerinde Aşkabat şehrinde Kapalı alan ve savaş sanatı V. Asya oyunlarına ilk defa Okyanusya ülkelerinin de katılması ile ilgili Anlaşma imzalandı. İmza töreninde, Sayın Devlet Başkanımız Kapalı alan ve savaş sanatı V. Asya oyunlarının Spor Programına daha önce üzerinde anlaşmaya varılmış 19 spor çeşidine ek olarak Türkmen milli güreşini ve at ile engel üzerinden atlama sporunu (konkur) eklemeyi teklif etti. Sayın Devlet Başkanımızın teklifi Asya Olimpiyat Konseyi tarafından kabul edildi ve birlikte onaylandı.

5 Mayıs 2016 tarihinde Devlet Başkanımız Sayın Gurbanguly Berdimuhamedov tarafından bu oyunların başlamasına 500 gün kalması dolayısıyla düzenlenen atlı yürüyüşe start verildi. Bu atlı yürüyüş ülkemizin tüm vilayetlerini kapsayacak. Bu spor oyunlarının sloganı olarak “Türkmenistan – sağlık ve mutluluk ülkesi” sözlerinden esinlenmiş “Sağlık, Mutluluk, Dostluk” sloganı seçildi. Bu slogan Türkmen halkımızın günlük hayatında önemli yere sahiptir. Kapalı alan ve savaş sanatı V. Asya oyunlarının Türkmenistan Devletimizin uluslararası spor saygınlığının daha da yükselmesinin ve genç neslimizi spor yapmaya teşvik etmenin garantisi olacağını güvenle söyleyebiliriz.

ASYA OYUNLARI DOLAYISIYLA DÜZENLENEN
ATLI YÜRÜYÜŞ LEBAP VİLAYETİNE ULAŞTI


5 Mayıs 2016 tarihinde Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguly Berdimuhamedov kadim ‘Nusay' devlet tarihi-kültürel alanının yanında Aziada-2017 dolayısıyla çevik ve güzel Ahalteke atına binmiş 17 binicinin katıldığı atlı yürüyüşü başlattı. 500 gün boyunca atlı yürüyüş ülkemizin tüm vilayetlerinin geçecek ve Kapalı alan ve savaş sanatı V Asya oyunlarının açılacağı gün Aşkabat Olimpik kentinde tamamlanacak.

Atlı yürüyüş yolunun yarısını katederek, Ahal, Balkan ve Daşoguz bölgelerinin köylerini ve şehirlerini dolaşarak, Lebap vilayetine geldi. Bu önemli olayın öncesinde Gazojak şehir kaymakamlığında atlı yürüyüşün katettiği mesafe dolayısıyla konferans düzenlendi. Katılımcılar Aşkabat'ta kıta düzeyinde büyük spor yarışmasını – Aziada-2017'yi düzenleme önerisini sunmuş olan Devlet Başkanımıza derin memnuniyetlerini ifade ettiler.

Daşoguz ve Lebap vilayetlerinin sınırlarını simgeleyen bayram havasında dekore edilmiş ana kapının önünde Lebaplılar bu tarihi yürüyüşe katılan 17 biniciyi büyük coşku ile törenle karşıladılar. Bu unutulmaz etkinlik dolayısıyla Gazojak şehrinden 25 kilometre mesafede bulunan geniş alanda saygın misafirler için bayram dekorasyonuna bürünmüş medeni-spor tesisleri ve sıra halinde konumlanmış Türkmen beyaz evleri inşa edildi.

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguly Berdimuhamedov'un Kapalı alan ve Savaş sanatı V Asya oyunlarının başlamasına 250 gün kalması dolayısıyla Lebap vilayetinin çalışkan vatandaşlarına ve ülkemizin tüm halkına göndermiş olduğu Tebrik metni bayram etkinliklerinin özel anlamlı kısmı oldu.

Atlılar 250 gün boyunca vilayetlerin sınırlarında yürüyüş düzenleyerek, yol boyunca 30'dan fazla tesisi ziyaret ettiler. Bu dönemde ahalteke atların binmiş yiğitler Gökdepe ilçesinin Babarap köyüne, kadim Paryzdepe anıtına, Merkezi Karakumdaki Derveze köyüne, Içoguz demiryolu istasyonuna ve Ahal vilayetinin birçok muhteşem yerlerini ziyaret ettiler.

Böylece, Türkmenistan'ın doğu vilayeti Aziada-2017 dolayısıyla düzenlenen atlı yürüyüşü kabul etti. 10 gün boyunca atlılar Amuderya vadisinin şehirlerinde ve köylerinde bulunacaklar, Dayahatyn kervansarayına, Astanababa, Alamberdar türbelerine, büyük Türkmen şairi ve akil adamı Mahtumkulu'nun eğitim gördüğü İdrisbaba medresesine, Amul kalesine ve ‘Repetek', ‘Amuderya' devlet doğal alanlarına ziyaret edecekler. Onlar Köytendağdaki dinozor alanlarına ve diğer tarihi-kültürel anıtlarına giderek, Amuderya boyunca gemili gezi yapacaklar.

ALABAY – KAPALI ALAN VE SAVAŞ SANATI
V OYUNLARININ RESMİ SİMGESİfoto1_18_01_2017
Kapalı alan ve Savaş sanatı V Asya oyunlarının resmi simgesi milli uygulamalı dekorasyon sanatının geleneksel süsleme simgeleri doğrultusunda hazırlandı, ancak modern dekorasyon modelinde tekrar işlendi. Özellikle, oyunların simgelerinde Türkmen halısının meşhur nakışları, işlemeleri, milli elbiselerin işlemeleri beyan edilmektedir.

Herkesin sevdiği Alabay köpeği Oyunların resmi simgesi olacak. Dostluğa sadık olan köpeklerin bu soyunun özellikleri (kulakları ve kuyruğu kesilmiş) milli elbisede ya da spor giyiminde simgelenecektir.

Aziada'nın süslü simgesinde günümüzde gelişmelerin zirvesine doğru özgüvenle ilerleyen Türkmenistan'ın tarihi, medeniyeti, halkımızın gelenekleri bir araya gelmiştir. Burada Büyük İpek Yolu boyunca Türkmen sahrasından geçmekte olan ticari kervanı, beyaz evlerin, kadim milli mimari anıtları, modern binaların şekillerini, pehlivanların, eli dutarlı sanatçıların, Alabay'ın ve Ahalteke atının şekillerini görebiliriz. Birçok dekorasyon bölümlerinde Türkmen kavunları, halılar ve kuyumculuk eserleri görülmektedir. Oyunların resmi simgesinin renkleri, yapısının uyumu geçmişten geleceğe doğru gelişimi anlatmaktadır. Şahinin açılmış kanatlarında güç-kuvvet canlanmaktadır. Bu simgenin tümünde hissedilmektedir.

 

Türkmenistan Başkonsolosluğu

Post date: 2017-01-18 16:37:37
Post date GMT: 2017-01-18 13:37:37

Post modified date: 2017-01-18 16:38:29
Post modified date GMT: 2017-01-18 13:38:29

Export date: Wed Nov 21 14:35:18 2018 / +0000 GMT
This page was exported from İstanbul Üniversitesi [ http://sporbirligi.istanbul.edu.tr ]
Export of Post and Page has been powered by [ Universal Post Manager ] plugin from www.ProfProjects.com