Sebahattin AKIN’ı Kaybettik

 

İstanbul Üniversitesi Spor Birliği Kurucu Müdürü Sebahattin AKIN vefat etmiştir.

1938’de Zonguldak/Kozulu’da dünyaya gelen Sebahattin AKIN, Zonguldak Çelikel Lisesi’ni bitirdikten sonra İstanbul Üniversitesi Spor Kulübüne gelmiş ve burada kulüp başkanlığı, kulüp müdürlüğü, basketbol ve voleybolda şube kaptanlıkları gibi çeşitli görevler yapmıştır. 1961 senesinde zamanının İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sıddık Sami ONAR’a şampiyon kadın basketbol takımını takdim etmiş ve o sene koç Özcan KUTLUATA ile birlikte Avrupa Şampiyon Kulüplerde Türkiye’yi temsil etmiştir.

Nihat Erim hükümetinin öğrenci derneklerini kapatmasıyla kapanan Spor Kulübü, İstanbul Üniversitesi Rektörlüğünün talebi üzerine Sebahattin AKIN tarafından 1975’li yıllarda İstanbul Üniversitesi Spor Birliği olarak kurulmuştur. İlk kulüp başkanı Prof. Dr. Ali Rıza BERKEM olurken, ilk kulüp müdürü de Sebahattin AKIN olmuştur.

Sebahattin AKIN görev yaptığı dönemde Türk Kadın basketbolunda çok önemli oyuncu ve antrenörlerin yetişmesine büyük katkı sağlamıştır.

İstanbul Üniversitesi Spor Birliği Kulübü olarak merhuma Allah’tan rahmet, ailesine, sevenlerine ve yakınlarına başsağlığı dileriz.

Cenazesi bugün (05.12.2017) ikindi namazını müteakip Zonguldak Kozlu Aziziye Camii’nden kaldırılacaktır.

05/12/2017
1985 defa okundu

İstanbul Üniversitesi Spor Birliği Kulübü

Avcılar Yerleşkesi, Sosyal Tesisler Binası

34850 Avcılar/İstanbul

E-posta: sporbirligi@istanbul.edu.tr