Alternatif Enerjili Araç Yarışlarında İÜ’den Çifte Zafer

alternatif_araclar_1_20_09_2014

İstanbul Üniversitesi, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumunca (TÜBİTAK) düzenlenen Alternatif Enerjili Araç Yarışları “hidromobil” ve “elektromobil” kategorilerinde iki birincilik elde etti.

TÜBİTAK Alternatif Enerjili Araç Yarışları 16-17 Ağustos 2014 tarihlerinde, 62 takımdan oluşan yaklaşık bin 800 öğrencinin katılımıyla Kocaeli Körfez Yarış Pisti’nde gerçekleştirildi. 1.950 metrelik Kocaeli Körfez Yarış Pisti’nde iki gün süren yarışlarda İstanbul Üniversitesi iki kategoride birinci oldu. Formula G kategorisinde 21, Hidromobil kategorisinde 10 ve Elektromobil kategorisinde 25 araç yarışa katıldı.

Yarışların ikinci gününde İstanbul Üniversitesi hidrojenli aracı “Hidroist” ve elektirikli aracı “Yerel” damalı bayrağı ilk gören araçlar olarak büyük bir başarıya imza attı. Formula-G 2014 yarı finalini pistin en hızlısı olarak tamamlayan İÜ Güneş Enerjili Arabası SOCRAT ise finalde şanssız bir şekilde kaza geçirerek yarış dışı kaldı.

Özverili çalışmalarından dolayı öğrencilerini kutlayan İÜ Rektörü Prof. Dr. Yunus Söylet, bu yıl yeni arabalarıyla yarışa katılan üç ekibi de canı gönülden tebrik ederek, İstanbul Üniversitesi ailesine kazandırdıkları başarıdan dolayı gurur duyduğunu ifade etti. Bu yıl ilk defa düzenlenen “elektromobil” kategorisindeki ilk şampiyonluk ile tarihe geçen Yerel ekibinin geleceğin otomobili yolunda büyük umut vadettiğini söyleyen İÜ Rektörü Prof. Dr. Söylet, İÜ Bilimsel Araştırmalar Proje birimine, proje danışmanı öğretim üyelerine ve emeği geçenlere teşekkür etti.

İstanbul Üniversitesi Spor Birliği Kulübü olarak başarılarının devamını dileriz…

alternatif_araclar_2_20_09_2014
alternatif_araclar_3_20_09_2014

20/08/2014
1854 defa okundu

İstanbul Üniversitesi Spor Birliği Kulübü

Avcılar Yerleşkesi, Sosyal Tesisler Binası

34850 Avcılar/İstanbul

E-posta: sporbirligi@istanbul.edu.tr